Ječné zrno a vlčí zrno

Ječné zrno (odborně Hordeolum) i vlčí zrno (odborně Chalasion) jsou podobně se projevující zánětlivá onemocnění očních víček. Rozdíl mezi nimi je především v tom, že při vlčím zrnu je zanícena jiná žlázka víčka (zde Meibomská), než při zrnu ječném (zde jsou postiženy žlázky okolo řas).

Jaké jsou projevy ječného, případně vlčího zrna?

Projevy ječného i vlčího zrna jsou prakticky stejné. Víčko s „čerstvým“ zrnem je zarudlé, oteklé a bolí. Zarudlé a oteklé může být buď celé, nebo pouze lokálně. I při otoku celého víčka jsme většinou schopni lokalizovat místo s největší bolestivostí na pohmat. Tam bývá i hmatná rezistence. Pozor – o ječné/vlčí zrno se jedná, pokud je toto místo v tarsální části víčka (to znamená té, co kryje oko). Někdy je vidět prosvítající bělavý obsah a to buď na kůži nebo na vnitřní části víčka (tarsální spojivce).

Po ustoupení akutního zánětu často zůstává ve víčku hmatná, lehce pohyblivá, nebolestivá boulička, která může občas tlačit nebo dráždit.

Co na ječné (vlčí) zrno?

Babské rady praví: teplé heřmánkové obklady. A zde mají pravdu. Pokud se u vás objeví čerstvé ječné (vlčí) zrno, aplikujte na postižené víčko teplé heřmánkové obklady 3x denně 15 minut alespoň po dobu jednoho týdne. Místo se prokrví, zánětlivá reakce se urychlí. Cílem je, aby ječné zrno buď samo prasklo, nebo ho organismus vstřebal. Když přijdete k lékaři, tak k tomu dostanete nejspíše ještě antibiotické kapky nebo mast s kortikoidem – ale nejdůležitější jsou právě ty obklady. V případě, že těsně pod kůží/spojivkou je vidět bělavý obsah, může se lékař někdy pokusit místo propíchnout a hnis v akutním stadiu odstranit.

Když je stav mírný, tak lze akutní ječné/vlčí zrno u dospělého dobře léčit i bez návštěvy lékaře. Pokud ovšem je otok výrazný, případně doprovázený horečkami, je lékaře lepší navštívit. Lékaře navštivte určitě také v případě, když se afekce vyskytne u dětí do 7-8 let (viz níže).

V případě, že ječné/vlčí zrno máte déle, je již přítomna pouze boulička bez bolesti a zarudnutí, tak obklady ani mast nejspíše nepomůžou. Můžete zkusit několik měsíců vyčkat, zda se samo nevstřebá, případně pomůže menší chirurgický zákrok.

Když ale boulička, kterou máte již třeba několik týdnů/měsíců, vypadá „divně“ – něco z ní stále teče, je zarudlá, případně se na ní dělá stroupek, mokvá, tak raději lékaře navštivte také – obzvláště u starších lidí mohou podobně vypadat i nádory víček.

Chirurgické odstranění ječného/vlčího zrna

Zrno buď incidujeme v akutním stádiu, když prosvítá bělavý obsah, případně pak s odstupem po ustoupení zánětu.

U plánovaného odstranění ječného/vlčího zrna se jedná o krátký zákrok (u dospělého) v lokální anestesii, kdy se anestetikum vpíchne do víčka, aplikuje se ochranná svorka, víčko se v místě bouličky nařízne, obsah vyškrábe lžičkou (exkochleuje) a jeho pouzdro se odstraní (pokud se neodstraní, tak hrozí recidivy). Následně se několik dnů aplikuje antibiotická mast.

Ječné/vlčí zrno u dětí

Na to pozor. U dětí do 7-8 let totiž existuje riziko vzniku tupozrakosti, pokud by optická osa byla cloněna otokem. Případně pokud je ječné/vlčí zrno větší a tlačí na oko, může ho tak deformovat a vytvářet astigmatismus. Což opět může u dítěte vést k trvalému poškození zraku. Obecně čím mladší dítě, tím stačí k rozvoji tupozrakosti kratší doba. Návštěva lékaře je tak nutná.

Také indikace ev. chirurgického zákroku k odstranění chronické bouličky víčka je u dětí obtížnější. Do určitého věku se totiž musí provádět v celkové anestesii/analgosedaci, jelikož zákrok v lokální anestesii nevydrží. To znamená, že se musí zvážit riziko vzniku tupozrakosti a pokud je malé, můžeme čekat i poměrně dlouhou dobu na případné samovolné vstřebání.

Jak ječnému/vlčímu zrnu předcházet?

Spolehlivá metoda neexistuje. Pokud se zrna často opakují, tak se doporučuje přidat do stravy vitamin B, omega 3 nenasycené mastné kyseliny (tzn. například více mořských ryb), masáže víček po nahřátí. Někdy může pomoci vykorigování refrakční vady.

Chalasion - vlčí zrno.
Chalasion – vlčí zrno. Na obrázku vidíme typické zduření víčka s bělavou prominencí na tarsální spojivce. Tato je ale poměrně hluboko a není vhodná k akutní incizi.

Hordeolum - ječné zrno
Hordeolum – ječné zrno. Na horním obrázku vidíme zánětlivou bělavou čepičku vlasového folikulu řasy. Na levém dolním obrázku pak zduření a zarudnutí okraje víčka. Na pravém dolním obrázku je horní víčko při everzi.

Click to rate this post!
[Total: 30 Average: 5]

error: Content is protected !!