Jinak také: Ophthalmia photoelectrica, „nablikání si při sváření“, vliv intenzivního UV záření na oko, oko a sníh, oko a vodní hladina, oko a solárium
Skoro každý člověk, který občas sváří, to zná. Stačí si jen na chvíli nadzvihnout kuklu, aby bylo lépe vidět na svár a párkrát „bliknout“. Za několik hodin (typicky 6-8 hodin) poté se dostaví nepříjemný pocit písku v očích. Když se svářeč či jeho věci neznalý pomocník náhodou dívá do elektrického oblouku déle, místo pocitu písku v očích se dostaví jejich intenzivní řezavá bolest. Taková, že člověk ani nemůže otevřít oči. Výrazně slzí. Je světloplachý. Tento stav ho spolehlivě dovede k lékaři, i když bez pomoci druhé osoby to většinou nejde. Zajímavé je, že vzhledem k době vývoje obtíží většinou mezi první a druhou hodinou ranní. Ano, tento stav dokáže probudit jak pacienta, tak i lékaře ze spánku.
Podobné obtíže mohou zažít lidé, kteří se omylem podívají do UV lampy například při jejím opravování, sundají si ochranné brýle v soláriu, či jsou dlouhodobě vystaveni intenzivnímu slunečnímu světlu odráženému od sněhu či vodní hladiny.
Za všechno výše uvedené může obyčejné UV záření, které ve všech vyjmenovaných případech zvýšeně „opaluje“ naše oči. Na Sluníčku si kůži spálil již asi každý. To samé se může stát naší rohovce a oční spojivce. A jelikož rohovka je nejcitlivější částí našeho těla, jedná se o zážitek opravdu nezáviděníhodný.
V oku je většina UV záření pohlcena jeho povrchovými strukturami – rohovkou a spojivkou. Pouze menší část se dostane k čočce a dále na sítnici. Takže poškození bývá většinou pouze povrchové. Lokalizované na část oka, která není kryta před „světlem“ víčky. Hojí se poměrně rychle. Počítejme s časem okolo 8-14 hodin. Dle míry poškození.
Léčba bývá pouze symptomatická – ke zmírnění bolesti. Spočívá v aplikaci masti (ev. lubrikancií – umělých slz), užití léků proti bolesti a nejlépe zaspání doby obtíží doma v posteli. Pokud se stav během výše uvedené doby nelepší, tak je vhodné kontrolní vyšetření očním lékařem.