Špona v oku

Jinak také: Kovové cizí tělísko zabodnuté do povrchu oka, Corpus alienum (cornae), špóna, okuje, okuj

Špona neboli drobné kovové cizí tělísko zabodnuté někde do povrchu oka (většinou rohovky). Nejčastěji se do oka dostane při řezání/broušení kovu úhlovou bruskou (rozbrušovačkou, flexou). Při této práci odlétají žhavé jiskry (vlastně rozžhavené kousíčky kovu) a ty snadno vlétnou do oka a zabodnou se v jeho povrchu. Většinou nemívají tyto kousky takovou kinetickou energii, aby prorazily jeho stěnu. I když výjimky potvrzují pravidlo. Dále se do oka často dostanou drobné kousky kovu při jeho vrtání, případně bodovém svařování (pak takové cizí tělísko můžeme nazvat také okuje). Dětem se sem tam také kovové cizí tělísko v oku objeví. Často po houpání se na rezavé houpačce. 

Někdy hned po vlétnutí špony, někdy s odstupem až několika dnů, oko zarudne, řeže, je světloplaché, bolí. Bolest často bývá lokalizována pod horní víčko. Tento stav pro svoji nepříjemnost patří mezi ty, které dovedou pacienta spolehlivě k lékaři. Ten v ideálním případě tělísko v lokálním umrtvení (kapkami) vyndá, aplikuje desinfekční, případně antibiotickou mast a oko sterilně přikryje. Pacient poté několik dnů tuto mast aplikuje doma. Kontrola bývá většinou nutná pouze u infikovaných ran, při centrální lokalizaci špony, případně při větší zánětlivé reakci oka.

U špon rohovky:

Pokud jde o šponu čerstvou, starou maximálně okolo 3 hodin, extrakce nebývá problém. Špona drží pohromadě, rez ještě nestačila proniknout do tkáně rohovky. Špona je původně většinou jiskra – tedy žárem sterilizovaná. Hojení bývá v tomto případě nekomplikované.

Špona starší již dělá potíže při extrakci větší. Tělísko se různě drolí. Rez ze železa proniká do tkáně rohovky, která je rosolovitá a obtížně se čistí. Někdy stav bývá komplikován sekundární infekcí. Občas je lepší ponechat trochu zbytkové rzi na místě a dočistit ji o několik dnů později (2-3 dny), kdy se konzistence tkáně pro extrakci zlepší, než zbytečně zatěžovat pacienta příliš dlouhou extrakcí.

Pak máme ještě šponu „zastaralou“. To znamená tu, která je ve tkáni již delší dobu. Třeba i déle než týden. Člověk si prostě špony někdy nemusí ani všimnout. Ta se naopak extrahuje velmi dobře. Ale rozhodně se nedá doporučit ponechávat šponu v oku dlouho záměrně – čím dříve se vyndá, tím menší je riziko infekce a zánětlivé reakce oka, je rychlejší hojení.

Nemůžu nezmínit, že lidé si často špony vyndávají doma svépomocí (například pomocí párátka, rohu kapesníku). Tento postup je podle mého názoru zbytečný. V lokální anestesii jde o proceduru bezbolestnou a poměrně rychlou (na rozdíl od domácí extrakce). A dále po domácí extrakci špony je vždy větší riziko infekce.

Špona v oku
Dva dny stará „špona“ v rohovce – v pravém obrázku si můžeme při okrajích špony všimnout prosakující „rzi“ do tkáně rohovky, což napovídá, že její extrakce bude zdlouhavější.
Corneal foreign body
Špona rohovky se zánětlivou reakcí. Na levém horním obrázku můžeme vidět šedavé zánětlivé haló okolo špony. Na levém dolním obrázku pak jsou zřetelné zánětlivé buňky v přední komoře. Na pravém dolním obrázku vidíme rozšířené duhovkové cévy. Nakonec na pravém horním obrázku vidíme kousky špony po extrakci – již se při extrakci drolila.
špona v oku
Na levém obrázku vidíme „zastaralou“ šponu rohovky. Je již prakticky odhojena – na jejích okrajích můžeme tušit separaci od rohovky. Vpravo stav po snadné extrakci štětičkou.

Podobně jako špona v oku se můžou projevovat také jiné afekce. Přečtěte si raději i toto: Eroze rohovky, Cizí tělísko pod víčkem

Mohlo by Vás také zajímat: Máte malé děti? Tak berte jako povinnou četbu kapitolu o dalekozrakosti.  
Vyskytuje se u Vás nebo Vašich příbuzných krátkozrakost? Zvažujete operaci krátkozrakosti? Přečtěte si něco více v kapitole o krátkozrakosti
Je Vám více než 40 let a začínáte mít potíže při čtení? Zjistěte více v kapitole o vetchozrakosti.

Click to rate this post!
[Total: 49 Average: 4.8]

error: Content is protected !!