Floppy eyelid syndrome

Pokud jste muž středního věku, máte nadváhu, krátký krk a jakoby masitá víčka, přes den jste unavený až pospávající, vaše žena vám neustále vytýká hlasité chrápání, říká vám, že v noci občas chvíli nedýcháte a k tomu vás neustále řežou oči, jsou zarudlé a hlení – především po ránu, může se u vás projevovat tzv. Floppy eyelid syndrome.

Výraz Floppy eyelid syndrome si můžeme volně přeložit jako syndrom volného, poddajného víčka, což přesně vystihuje podstatu tohoto onemocnění. Víčka u lidí s tímto syndromem jsou tak poddajná, že se při působění minimální síly obrací spojivkou ven (tím červeným, co je na vnitřní straně víčka). U těchto lidí to dělají dokonce i horní víčka! (což není normální). To je zlobí především v noci. Když spí na boku, nebo na břiše, tak mírný tlak na víčko o polštář způsobí jeho vyvrácení. Spojivka se tím odírá o polštář. Víčko v tu chvíli nekryje pořádně oko a to osychá. Také se k tomu odírá o polštář. Spojivky v reakci na to hlení, jsou podrážděné a oči dřou. Lidé často při spaní upřednostňují jeden bok. Spodní oko pak bývá to více postižené.

Co s tím?

Konzervativní léčba spočívá v aplikaci hojně lubrikační masti na noc (například Ophthalmo Septonex ung., Ophthalmo Azulen ung., vit A POS ung. – tyto jsou volně prodejné). Dále je vhodné oko na noc krýt, aby nepřicházelo do kontaktu s polštářem. Asi nejrozumnější bude použít oční mušli. Někteří lékaři doporučují plavecké brýle, někteří látkové „brýle“ na spaní (v dostání při dálkových letech). Oční lékaři dále doporučují spát na zádech (což ale není úplně ideální z hlediska časté komorbidity těchto pacientů, jíž je obstrukční spánková apnoe). Pomoci může také snížení tělesné hmotnosti.

Když ani toto všechno nepomáhá, v úvahu připadá chirurgická léčba. To je práce pro očního chirurga. Metodou volby je horizontální zkrácení víček. Ale i chirurgickým zákrokem bývá často obtížné pacienta zbavit všech jeho obtíží.

Pokud máte obtíže popsané v prvním odstavci, je také na místě vyloučení tzv. syndromu obstrukční spánkové apnoe vaším praktickým nebo ORL lékařem. Tento syndrom se vyskytuje často právě s Floppy eyelid syndromem a může představovat vážná zdravotní rizika z hlediska celého organismu.

Floppy eyelid syndrome

Pacient s chronickým zarudnutím a řezáním očí na podkladě Floppy eyelid syndromu.

Floppy eyelid syndrome

Výrazná laxita víček u pacienta s obstrukční spánkovou apnoí. Horní víčko se snadno, pouze tahem, vyvrací spojivkovou stranou ven. Typický obrázek počínajícího Floppy eyelid syndromu. Pacient je zatím bez obtíží.


Click to rate this post!
[Total: 16 Average: 4.8]

error: Content is protected !!