Neprůchodnost slzných cest u dětí

Máte doma několik týdnů staré miminko a neustále mu slzí nebo hnisají oči? Ve většině případů za to může neprůchodnost slzných cest.

Co si pod tím představit?

Zkusme se na oko podívat jako na umyvadlo, kam kohoutkem voda přitéká, chvilku v umyvadle pobude (splní svoji „mycí“ funkci) a pak zase odteče odpadem. Za kohoutek si můžeme dosadit slznou žlázu, za vodu slzy a za odpad odtokové slzné cesty. Slzná žláza se nachází zevně v hloubce pod horním víčkem. Odtokové slzné cesty začínají dvěma slznými body – dírkami na okraji horního a dolního víčka u vnitřního koutku – a tyto dále pokračují kanálky do slzného vaku a poté dalším kanálkem ústí dolů do nosu.

Co se stane, když je ucpaný odpad u umyvadla, si jistě dokážete představit – při puštěném kohoutku voda přetéká přes okraj umyvadla a ve stojaté tekutině v sifonu se hromadí nepořádek a bakterie. Analogicky při neprůchodných „odtokových“ slzných cestách oči přetékají slzami a v slzném vaku se daří bakteriím a oko hnisá. (pozn. platí když je překážka toku pod slzným vakem, což bývá nejčastější případ)

Proč ale bývají slzné cesty u miminek často neprůchodné?

Protože ještě nejsou zcela dovyvinuté. Slzné kanálky se při vývoji dítěte v matčině bříšku zakládají jako solidní lišty – proužky, které se až časem kanalizují. Tato kanalizace u určitého procenta dětí dobíhá i po narození. Jako poslední nekanalizovaný úsek nejčastěji zůstává tenká membránka při ústí slzných cest do nosu. Někdy přetrvává i poměrně dlouho po narození a pak může působit potíže.

Co tedy dělat, když mému miminku skoro od narození oči slzí nebo hnisají?

Nejlepší je navštívit lékaře – buď pediatra, nebo oftalmologa. Ačkoliv tyto potíže jsou nejčastěji způsobeny neprůchodností slzných cest pod slzným vakem, tak je zde přeci jenom určitá možnost, že mohou být způsobeny něčím jiným. A nejlépe to rozliší trénované oko.

Slzení a iritace oka mohou být způsobeny například vysokým nitroočním tlakem při glaukomu, poruchami rohovky, drážděním cizím tělískem a dalšími patologiemi. Hnisání oka může být na vrub zánětu spojivek získaného průchodem porodními cestami a tak dále. Slzení může dělat třeba i úplné nevyvinutí se slzných cest. Je ale pravdou, že tyto ostatní příčiny jsou mnohem vzácnější.

Jak bude probíhat vyšetření a co s mým miminkem bude lékař dělat?

Oči malých dětí se vyšetřují obtížně. Lékař většinou makroskopicky zhodnotí případné dráždění oka, charakter výtoku a vzhled spojivek. Někdy může kápnout žlutou barvičku do očí a sledovat, zda po pěti minutách odteče z oční štěrbiny (tzv. fluorescein disappearance test). Poté, když ho nezarazí jiná patologie, předepíše většinou antibiotické kapky a doporučí několikrát denně masírovat vnitřní koutek v místě slzného vaku. Tlakem tekutiny při masáži se někdy překážející membránka rozruší a potíže ustanou.

Pokud potíže přetrvávají a dítě má již více než 5kg a je mu mezi dvěma a třemi měsíci věku, případně o trochu více, přistupuje se k průplachu slzných cest. Ten nám pomůže objasnit místo obstrukce. Následně se provádí sondáž tenkým drátkem – to nám dále upřesní polohu a charakter obstrukce a pokud je za obstrukci zodpovědná výše zmíněná tenká membránka, což je nejčastější, tak se sondičkou i rozruší. Sondáž se u takto malých dětí provádí bez anestesie. Je to výkon rychlý a relativně bezpečný a v naprosté většině případů po něm potíže ustanou. Po sondáži se ještě několik dnů doporučuje kapat antibiotické kapky.

Někteří lékaři průplach a sondáž neprovádí a čekají, až se slzné cesty samy zprůchodní. To u většiny dětí doopravdy nastane – a to do jednoho roku věku – ale zaručeno to není. Ale když to nenastane, již je k zákrokům na slzných cestách nutná celková anestezie.

Sám jsem hodně zvažoval, jaký přístup je lepší, ale nakonec u mě zvítězil časný průplach a sondáž. Ono mít celý rok u svého miminka zalepené oči hnisem a trnout, zda se to nakonec zprůchodní…

Jsou i případy, kdy má neprůchodnost slzných cest jiný původ, než slabou membránku v ústí do nosu a sondáž nepomůže. Ale tyto jsou naštěstí relativně vzácné. Řeší se různě dle etiologie – například intubací slzných cest. Každopádně průplach a sondáž slzných cest pomohou i k jejich diagnostice.

Mohlo by Vás také zajímat: Máte malé děti? Tak berte jako povinnou četbu kapitolu o dalekozrakosti
Vyskytuje se u Vás nebo Vašich příbuzných krátkozrakost? Zvažujete operaci krátkozrakosti? Přečtěte si něco více v kapitole o krátkozrakosti.
Je Vám více než 40 let a začínáte mít potíže při čtení? Zjistěte více v kapitole o vetchozrakosti.

Click to rate this post!
[Total: 23 Average: 5]

error: Content is protected !!