Šedý zákal

Šedý zákal, odborně katarakta.

Co je to šedý zákal?

Je to stav, kdy lidská čočka z různých příčin ztrácí svou transparentnost.

Proč se šedému zákalu říká šedý zákal?

Jméno šedý zákal dostal tento stav proto, že v jeho velmi pokročilém stadiu může mít čočka až bílošedou barvu a je pak vidět v původně černé zornici dokonce i pouhým okem.

Jaký je rozdíl mezi šedým a zeleným zákalem?

Šedý zákal je onemocněním oční čočky – optiky oka. Jako by měl Váš „fotoaparát“ špinavý objektiv. „Špinavý objektiv“ v případě šedého zákalu můžeme vyměnit.

Zelený zákal je onemocněním očního nervu. Objektiv „fotoaparátu“ může být u zeleného zákalu dokonale čistý – chyba je zde na straně sensoru – a je bohužel nevratná.

Může se kvůli šedému zákalu oslepnout?

Ano. Smutnou zásluhou rozvojových zemí tvoří katarakta stále nejčastější příčinu slepoty na světě. Ačkoliv se nám to v České Republice dnes může zdát neuvěřitelné, také zde v minulosti kvůli šedému zákalu lidé slepli. A nebylo jim pomoci.

Vývoj moderní operace katarakty ale přinesl naprostý obrat a v nynější době je tento zákrok jedním z nejefektivnějších v celé medicíně.

Jak se šedý zákal léčí?

Operačním zákrokem, při kterém se ultrazvukem či energií laseru původní zkalená čočka rozmělní a speciálními nástroji odsaje z oka. Při tomto procesu se snažíme zachovat její pouzdro. Do toho pak většinou injikujeme čočku novou – umělou. Existují ale i jiné možnosti, jak novou čočku v oku uchytit.

Kdy je šedý zákal zralý k operaci?

Indikací k provedení operace šedého zákalu již není naprosté zkalení čočky. To znamená šedý zákal již nenecháváme „uzrát“ , ale operujeme ho dříve, v době, kdy začíná (dospělým) pacientům dělat potíže.

Mezi tyto potíže patří pocit zamlženého vidění, vidění jako přes igelit, oslnění na světle, rychlý nárůst dioptrií, obecně horšící se vidění někdy do dálky, někdy do blízka a další.

Kataraktu mohou mít i děti (včetně novorozenců). To je ale kapitola sama pro sebe. U nich, vzhledem k nutnosti čirých optických medií pro správný vývoj zrakových funkcí, je někdy nutno operovat šedý zákal dokonce již v několika týdnech věku.

Různé druhy šedého zákalu

Čočka se nekalí vždy stejně. Existují různé typy zkalení, které někdy ukazují i na jeho původ.

Nukleární katarakta

Nukleární katarakta – šipka ukazuje na kalící se jádro čočky.

Vrozená katarakta u dospělého člověka

Vrozená katarakta u dospělého člověka v retroiluminaci.

Vrozená katarakta u dospělého člověka.

Vrozená katarakta u dospělého člověka v optickém řezu.

Maturní "zralá" katarakta

Maturní „zralá“ katarakta. V zornici vidíme bíle zakalenou neprůhlednou čočku.

Click to rate this post!
[Total: 20 Average: 5]

error: Content is protected !!