Řezali jste před chvílí dřevo, bourali zeď nebo jen venku foukal silnější vítr? Jestliže čtete tento článek, tak nejspíše máte pocit, že Vám při tom něco vlétlo do oka.
Škrábe to při mrkání. Chvílemi velmi silně. Oko nemůžete skoro otevřít. Slzí. Máte pocit, že ten předmět pod víčkem cestuje. Když horní víčko prstem nadzdvihnete, bolest se trochu zmírní. Když se díváte do zrcadla, tak na oku, kromě jeho zarudnutí, nic zvláštního nevidíte.
Pokud výše napsané řádky odpovídají Vašemu stavu a jste si skoro jistí, že Vám do oka vlétl prach nebo pilina, pravděpodobně budete mít toto cizí tělísko pod víčkem.
Můžete se ho doma pokusit odstranit svépomocí. Je to poměrně snadné.
Jak cizí tělísko vyndat?
- Přizvěte si druhou osobu, která Vám s tím pomůže (Vám to tělísko vyndá).
- Připravte si vatovou štětičku do uší. Raději několik. A navhlčete je.
- Nyní je na řadě pomocník:
- Vezměte si brýle do blízka.
- Stoupněte si čelem k pacientovi.
- Vyzvěte ho, aby se díval dolů na zem – bude se tam koukat po dobu celého výkonu (uvolní se tím horní víčka).
- Uchopte svojí dominantní rukou řasy pacientova horního víčka, palec nedominantní ruky položte lehce jeho zevní stranou do „důlku“ nad víčkem (na horní okraj víčka).
- Zatáhněte za řasy směrem dolů a následně dopředu a okolo palce druhé ruky otočte celé víčko červenou stranou ven. (Je to trochu nepříjemné).
- Když na Vás na vnitřní straně víčka vykoukne cizí tělísko, tak ho připravenou štětičkou setřete. Někdy tělísko může být poměrně drobné, někdy může být i průsvitné – tedy pokud není jasně vidět, tak štětičkou přetřete celou vnitřní část víčka.
- Známkou toho, že se Vám to povedlo, bývá okamžitá úleva od řezání při návratu víčka do normální pozice.
- Pacient bude následně do oka týden aplikovat volně prodejnou desinfekční mast – například Ophthalmo Septonex 5x denně. Často totiž bývá od tělíska poškrábána rohovka a mohla by se tam dostat infekce.
- Pokud se obtíže do druhého dne nelepší i po extrakci tělíska a aplikaci desinfekční masti, navštivte očního lékaře.
Pozor!
Pokud si nejste jisti, že to, co Vám vlétlo do oka, byl pouze kousek prachu či pilina, navštivte raději před pokusem o samoléčbu lékaře. Lékaře navštivte také v případě, kdy letící kousek mohl mít vyšší kinetickou energii (jako při sekání majzlíkem). V těchto případech byste si tlakem na oko nebo oddálením léčby mohli ublížit.
Někdy je everze víčka (jak se odborně přetočení víčka nazývá) až velmi jednoduchá (jako například u lidí mající tzv. Floppy eyelid syndrom), někdy může být poměrně obtížná. V tom případě si nechte také pomoci od lékaře.
Podobně jako cizí tělísko pod víčkem se mohou projevovat i jiné afekce. Přečtěte si raději i toto: Eroze rohovky, Špona v oku