Možná se Vám to již stalo. Oko celé krvavé. A přitom jste nic zvláštního nedělali. Do oka jste se neuhodili, neškrábli. Nic Vám do něho nevlétlo. Oko nebolí, možná jenom trochu tlačí. Vidíte úplně normálně. A přesto to oko vypadá strašně. Jako kdybyste dostali ránu pěstí. Bělmo máte sytě rudé. Nejspíše máte tzv. suffusi spojivky (krvácení do spojivky). Vypadá sice strašidelně, ale v naprosté většině případů bývá úplně neškodná. Samozřejmě výjimky existují, ale jsou vzácné.
Jaký má krvácení do spojivky původ?
Když pomineme jasné důvody typu úderu do oka, poškození oční spojivky škrábnutím, cizím tělesem, kdy se zakrvácení, tak jako při poškození jiné části těla, dá očekávat, a některé další velmi vzácné entity, tak za většinu krvácení pod spojivku může tzv. Valsalvův manévr, případně užívání léků ovlivňujících srážlivost krve.
Co je to Valsalvův manévr?
Valsalvův manévr je navození situace, při které vydechujeme proti zavřeným dýchacím cestám. Známe to asi všichni – můžeme ho udělat například tak, že si podržíme nos, zavřeme pusu a vydechneme proti odporu. Cítíme, že nám „zalupe“ v uších.
Během tohoto „výdechu“ nám stoupne tlak v hrudním koši a zhorší se tak možnost návratu krve z periferie do srdce. Když bychom tento manévr dělali usilovně, může se nám periferní řečiště přeplnit a drobné cévky mohou popraskat. A jelikož ve spojivce jsou cévky jemné a hezky viditelné a k tomu se v ní (pod ní) krev snadno rozlévá, tak je naše krvácení do spojivky na světě.
Ale vždyť jsem žádný Valsalvův manévr neprováděl/a?
No, možná prováděl/a, ani o tom nevíte. Běžně ho používáme (i když si při tom nezacpáváme nos, ale pouze uzavřeme automaticky hlasivkovou štěrbinu se stejným efektem) například při zvedání těžkých břemen, obtížném vyprazdňování, úporném zvracení, smrkání, kašli, při porodu a dalších relativně běžných činnostech.
Jak mi od toho krvavého oka lékař pomůže?
Lékař Vám od toho nepomůže. Zakrvácení, tak jako každá jiná modřinka na těle, postupně změní barvu – zežloutne a postupně samo zmizí. Někdy se předtím stačí ještě trochu rozlít do plochy.
Kdy je tedy vhodné navštívit lékaře?
Když krvácení do spojivky předcházel úraz. Když oko řeže, či jinak bolí. Když je přítomno zhoršené vidění. Případně dvojité vidění. Když se spojivka krví hodně vyklenuje. Případně když je celé oko tak nějak vykulené. Když stav sám pomalu neodeznívá v průběhu 1-2 týdnů. Pokud je přítomno hučení v hlavě – především dmychavý šelest. Když je přítomna bolest hlavy. Pokud se krvácení do spojivky často opakuje a nebo jsou přítomny spontánní modřiny i jinde po těle (a neužíváte přitom léky „ředící“ krev). Když je přítomen nějaký výtok z oka.
Jaké mohou tedy být ty další, vzácnější, příčiny krvácení do spojivky?
Někdy za krvácení do spojivky může přítomná porucha krevní srážlivosti různého původu. Někdy špičky vysokého krevního tlaku (většinou u systolických tlaků okolo 200mmHg). Vyjímečně by mohla být příčina například v patologické komunikaci cév za okem. Někdy spojivka zakrvácí i při běžném většinou adenovirovém zánětu spojivek. Někdy může zakrvácení spojivek udělat podtlak působící na oko – například při potápění se s klasickými plaveckými brýlemi do větší hloubky.
Srovnejte stav se zánětem spojivek.